Evakuace obyvatelstva
Evakuační centra - POVIS DBF 
Evakuace- formuláře
Evakuace- doporučení
Evakuací se obecně rozumí souhrn opatření, která zajišťují přemístění osob, zvířectva, hmotného a duševního majetku (informací) z ohroženého místa či území na bezpečné místo či území. Je to mimořádné opatření a používá se obyčejně v případech, kdy ostatní způsoby dostatečné ochrany by byly neúčinné.
PREVENTIVNÍ EVAKUACE:
V případě evakuace obyvatelstva z důvodu nebezpečí povodně:
- kdy rozsah povodně je v daném území předvídatelný s dostatečnou mírou pravděpodobnosti a
- kdy je dostatečnou dobu předem známo, že k takovémuto zaplavení dojde (je známa doběhová doba záplavové vlny, doba celkového a částečného zaplavení, výše hladiny, apod.)
Podle klasifikace rozsahu se jedná o evakuaci plošnou - tzn. týká se celého urbanistického celku nebo jeho části. Podle klasifikace způsobu realizace se jedná o evakuaci řízenou - tzn. řízenou orgány veřejné správy (povodňovou komisí obce nebo krizovým štábem obce), jejichž pokyny realizují na místě složky IZS (Policie ČR, Městská policie, HZS, ČČK, aj.). Podle klasifikace skupin obyvatelstva jde o evakuaci všeobecnou - tzn. podléhají jí veškeré osoby.
Přemístění z evakuační zóny se provádí obvykle:
- na základě VÝZVY K EVAKUACI,
- po evakuačních trasách, cestou evakuačních středisek*, do míst nouzového ubytování s využitím vlastních dopravních prostředků a nebo
- z míst shromažďování (umístěných uvnitř evakuační zóny či v její blízkosti) po evakuačních trasách, cestou evakuačních středisek, do míst nouzového ubytování za použití dopravních prostředků (obvykle autobusy), zajištěných orgány veřejné správy (povodňovou komisí obce, krizovým štábem obce).
Regulaci pohybu z míst shromažďování do evakuačních středisek a dále do míst nouzového ubytování zajišťuje obvykle Policie ČR.
Provoz v evakuačních střediscích a místech pro nouzové ubytování zajišťuje veřejná správa společně s humanitárními organizacemi a s provozovateli a vlastníky ubytovacích zařízení.
* Evakuační střediska slouží k registraci evakuovaných a poskytnutí zdravotnické, psychologické a případně prvotní sociální pomoci (humanitární pomoci).
BEZPROSTŘEDNÍ EVAKUACE:
V případě evakuace obyvatelstva vynucené dopadem povodně:
- kdy rozsah povodně nebylo možno určit nebo předvídat dostatečnou dobu předem anebo
- jde o nenadálou, většinou lokální epizodu (bouře, přívalový déšť)
Podle klasifikace rozsahu se jedná o evakuaci objektovou, ale může jít i o evakuaci plošnou. Podle klasifikace způsobu realizace se jedná o evakuaci samovolnou – tzn. že v počáteční fázi není řízena orgány veřejné správy.
Přemístění z evakuační zóny se provádí obvykle:
- bez VÝZVY K EVAKUACI (anebo ihned po VÝZVĚ K EVAKUACI),
- z ohroženého místa na místo bezpečné s použitím vlastních dopravních prostředků nebo pěšky,
- cestou evakuačních středisek (pokud jsou zprovozněna) do míst nouzového ubytování zajištěného vlastními silami nebo prostřednictvím orgánů veřejné správy (příslušné obce).
Regulace pohybu, provoz evakuačních středisek a připravenost plánovaných míst nouzového ubytování je zabezpečena, podle místních podmínek, až v průběhu několika hodin.